Európsky dialóg perspektívneho postoja má za úlohu vytvoriť vzdelávaciu platformu, informovať o európskych záležitostiach a možnostiach občanov Slovenskej republiky v EÚ, najmä mládež.
close

Where it all began

admin, 2570 days ago, Tagged

Oslavu vstupu Slovenska do Európskej Únie si pamätám celkom živo – 31. apríla 2004 sme boli s partiou kamarátov na žúrke na Ostrove v Trenčíne. O polnoci sme sledovali ohňostroj a pripíjali sme si na tento veľký moment. To všetko bol len začiatok. O dva roky neskôr, na začiatku leta 2006 som po prvý krát [...]

Oslavu vstupu Slovenska do Európskej Únie si pamätám celkom živo – 31. apríla 2004 sme boli s partiou kamarátov na žúrke na Ostrove v Trenčíne. O polnoci sme sledovali ohňostroj a pripíjali sme si na tento veľký moment. To všetko bol len začiatok.

O dva roky neskôr, na začiatku leta 2006 som po prvý krát odcestoval do Chestru v Anglicku na brigádu počas prázdnin. Prežili sme tam s kamarátmi tri skvelé mesiace, ktoré mi umožnili zarobiť si nejaké peniaze, spoznať novú kultúru, ba čo viac, dozvedieť sa niečo o spôsobe života na ostrovoch.

Na jar 2007 som sa do Chestru opäť vrátil, bol som totiž prijatý na univerzitu, kde som mal nastúpiť v septembri toho istého roku. No čo čert nechcel, na univerzitu som nenastúpil, ale začal som podnikať. Pracoval som v stavebníctve a neskôr sme s kamarátom rozšíli biznis o sprostredkovanie ubytovania študentom na leto – ponúkali sme to, čo sme potrebovali my keď sme do Anglicka prišli po prvý krát. Bol to veľmi zaujímavý projekt. Keďže som bol pracovne vyťažený na Slovensko som chodil len zriedka, možno dva krát v roku. Našim biznisom sme ale docielili to, že sme si časť Slovenska a našich kamarátov priviedli do Chestru na leto. Mnoho z nich chcelo cestovať, zarobiť si niečo, naučiť sa po anglicky. My sme im v tom pomohli a bola to pre nás zábava.

Takýmto spôsobom sme spoznali mnoho nových ľudí nielen zo Slovenska, s ktorými sme do dnešného dňa priatelia. Avšak toto nie je jediná vec, ktorú mi Anglicko dalo. Krajina, ktorá je už viac ako 1000 rokov kolískou demokracie a kapitalizmu v Európe, ma naučila mnoho ohľadom správania ľudí a správania ľudí v biznise. Spoznal som tam množstvo ľudí z rôznych kútov sveta – Francúzov, Rakúšanov, Španielov, Poliakov, Pakistancov či Mauréčanov, s ktorými som dodnes v kontakte. V biznise som videl nápady, služby a správanie ľudí, ktoré u nás chýbali – alebo ešte neboli rozšírené.

V roku 2008 som sa rozhodol opustiť Chester, vrátiť sa na Slovensko a pokračovať vo svojom štúdiu na univerzite. Môj skoro trojročný pobyt pod vlajkou Union Jack mi pomohol prelúskať sa univerzitou a znovu začať podnikať na Slovensku po ukončení školy. Vďaka zážitkom, ľudom a v neposlednom rade jazyku, ktorý som tam vyšperkoval do patričného levelu, môžem dnes stavať na skúsenostiach získaných v tejto úžasnej krajine.

Juraj Tilesch

Comments

comments

The comments are closed.

Európsky dialóg perspektívneho postoja (EDPA) | www.europskydialog.eu
to top