Európsky dialóg perspektívneho postoja má za úlohu vytvoriť vzdelávaciu platformu, informovať o európskych záležitostiach a možnostiach občanov Slovenskej republiky v EÚ, najmä mládež.
close

Každodenný tanec s Európou

admin, 2634 days ago, Tagged

Na 1. máj 2004 si spomínam takmer celkom presne. Bol to deň, kedy sa začal môj skutočný „život s Európskou úniou“. Slovensko v ten deň dosiahlo svoj veľký cieľ a spolu s ďalšími 9 štátmi Európy sa stalo súčasťou EÚ. O to viac ma potešilo, že som mala tú česť a spolu s pár ďalšími [...]

Na 1. máj 2004 si spomínam takmer celkom presne. Bol to deň, kedy sa začal môj skutočný „život s Európskou úniou“.

Slovensko v ten deň dosiahlo svoj veľký cieľ a spolu s ďalšími 9 štátmi Európy sa stalo súčasťou EÚ. O to viac ma potešilo, že som mala tú česť a spolu s pár ďalšími kamarátmi z folklórneho súboru som mohla reprezentovať svoju malú krajinu v írskom Corku, pretože Írsko v tom čase predsedalo Európskej únii.

Vtedy som si však neuvedomila, že týchto pár dní na „Smaragdovom ostrove“ až tak veľmi ovplyvní môj život. Mala som len 13 rokov, ale užívala som si to najviac, ako som len vedela. Naše vystúpenia na hlavnom námestí, v budove radnice a v priestoroch akadémie írskeho tanca zožali veľký úspech a potlesk. Všetci sa o nás úžasne starali a my sme si pripadali ako nejaká veľavážená delegácia :) . Vďaka úcte, ktorú nám írska strana prejavila, som si uvedomila, že aj my, Slováci patríme do tej veľkej európskej rodiny.

Po našom návrate späť na Slovensko som sa plná dojmov pustila do hľadania informácií o Írsku, ale aj o Európskej únii a o tom, čo Slovensku členstvo v nej prinesie. Aj keď potom prešlo ešte pár rokov, myslím, že práve moja írska skúsenosť ovplyvnila moje rozhodnutie kam ísť ďalej po strednej škole. Nielen nohy, ale aj túžba po poznaní ma zaviedli na Univerzitu Konštantína Filozofa do Nitry, kde som začala študovať Európske štúdiá. Spoznala som tu množstvo ľudí z celého Slovenska, ktorých zaujímali podobné veci ako mňa. V prvom aj druhom ročníku sme sa zúčastnili exkurzií, ktoré pre nás zorganizovala naša katedra a spoznali sme fungovanie aj každodenný život v európskych inštitúciách v Bruseli a Štrasburgu. Ak by som to mala opísať dvoma slovami, jednoducho „nezabudnuteľná skúsenosť“. Vtedy som si uvedomila, že tu by som raz chcela pracovať. A tiež som tu oprášila svoju znalosť (stredoškolskej) francúzštiny, o ktorej som neverila, že ju ešte niekedy využijem. Omyl! (Uvidíte neskôr...)

Bakalárske štúdium ubehlo ako voda a magisterské ako vodopád. V štvrtom ročníku som sa vďaka spolužiakovi, ktorý sa vrátil zo svojho Erasmu na Cypre dozvedela o študentskej organizácii Erasmus Student Network. A keďže on práve zakladal lokálnu sekciu na našej univerzite a hľadal dobrovoľníkov, povedala som si prečo nie. Začala som pomáhať s prácou, ktorá umožnila zahraničným študentom ľahší a zábavnejší pobyt v Nitre. Okrem toho som sa stala „buddy“ pre francúzskych študentov, ktorí prišli na svoj Erasmus na UKF. Hoci som sa s nimi rozprávala hlavne po anglicky, nejak ma to „nakoplo“ a podala som si prihlášku na Erasmus do Francúzska. Proti mne síce hralo niekoľko faktorov. Išla som už do piateho ročníka a viacerí ľudia z okolia ma strašili, že nestihnem robiť skúšky na dvoch univerzitách a písať diplomovku a tiež moja francúzština ešte nebola na nejakej skúšky-robenia schopnej úrovni. Našťastie moja tvrdohlavosť zvíťazila nad pochybnosťami okolia a ja som v piatom ročníku strávila nádherných 5 mesiacov vo francúzskom Reims, kde som dokonca získala veľmi dobré hodnotenia, moja francúzština sa zlepšila úžasnou rýchlosťou a hlavne som si našla kamarátov z celého sveta. A samozrejme, po návrate som v pohode porobila skúšky, napísala diplomovku aj spravila štátnice. No a dnes? Pomaly si opäť balím kufre, pretože sa vraciam na Université de Reims Champagne-Ardenne, kde vďaka regionálnemu štipendiu budem ešte rok študovať verejné právo v špecializácii Európska susedská politika. Kam ma potom nohy zavedú, to ešte nie je úplne jasné. No jedna vec je istá. „Ak si niečo veľmi praješ, celý vesmír sa spojí, aby si to mohol dosiahnuť.“ (Paulo Coelho)

Veď Európa dnes ponúka toooooľko možností... :)

Kristína Macháčková

Comments

comments

The comments are closed.

Európsky dialóg perspektívneho postoja (EDPA) | www.europskydialog.eu
to top