Európsky dialóg perspektívneho postoja má za úlohu vytvoriť vzdelávaciu platformu, informovať o európskych záležitostiach a možnostiach občanov Slovenskej republiky v EÚ, najmä mládež.
close

Raz za život!

admin, 2599 days ago, Tagged

Jedinečná príležitosť ako si osviežiť štúdium je účasť na zahraničnom študijno-poznávacom pobyte Erasmus. Tento je možné absolvovať len jeden krát za život. Preto neváhajte a chopte sa svojej šance. My sme túto príležitosť využili naplno, letný semester 2009 sme strávili na Univerzite Ludwiga Maximiliana v Mníchove a na Univerzite Fridricha Schillera v Jene. Erasmus - [...]

Jedinečná príležitosť ako si osviežiť štúdium je účasť na zahraničnom študijno-poznávacom pobyte Erasmus. Tento je možné absolvovať len jeden krát za život. Preto neváhajte a chopte sa svojej šance. My sme túto príležitosť využili naplno, letný semester 2009 sme strávili na Univerzite Ludwiga Maximiliana v Mníchove a na Univerzite Fridricha Schillera v Jene.

Erasmus - čo za týmto pojmom ním skrýva? V prvom rade je to súčasť Programu celoživotného vzdelávania Európskej únie, ktorý poskytuje študentom a vyučujúcim možnosť zúčastniť sa na spomínanom zahraničnom študijno-poznávacom pobyte. Ako to už v živote chodí - všetko má svoje svetlé a temné stránky, a inak to nie je ani v tomto prípade.

Na naše (a Vaše!) šťastie jednoznačne prevažujú pozitíva! Aj keď sme sa i my spočiatku obávali byrokracie, veľmi milo nás prekvapila efektivita a flexibilita nemeckých úradov - všetko šlo ako po masle! Vôbec sa netreba báť opýtať, keď neviete, ako ďalej, ľudia sú tam veľmi ústretoví a srdeční.

Ako sa to všetko začalo? Počas letného semestra 2008 sme sa rozhodli prihlásiť na výberové konanie na Katedre germanistiky. Okrem niekoľkých menej dôležitých dokumentov sme museli do polovice mája odovzdať vedecko-výskumný projekt s priamym vzťahom k Nemecku a nášmu štúdiu. Tento bol akýmsi vyjadrením našej osobnej a odbornej motivácie pre štúdium v zahraničí. Realizácia tejto práce však nebola na našej univerzite teoreticky ani prakticky možná, a to kvôli nedostatku knižných publikácií a absencii nemecky hovoriaceho prostredia. Témy projektov sa stali zároveň témami našich bakalárskych prác, a tak sme sa počas pobytu mohli venovať zbieraniu vhodnej literatúry, príp. vypracovávaniu praktickej časti. Do konca októbra 2009 sme vyplnili pár dokumentov a predbežne si vybrali predmety, ktoré sme chceli navštevovať v Mníchove a Jene. Sústredili sme sa na podobný obsah s tými, ktoré sme mali absolvovať v letnom semestri na domácej univerzite, aby nám ich príslušní mohli vyučujúci po príchode z mobility uznať a my by sme sa nemuseli „trápiť“ so skúškami.

Po príchode sme sa ocitli v úplne inom svete. Na internáte sme ihneď spozorovali mnoho nových tvárí z takmer všetkých kútov sveta. Časom sa z týchto neznámych stali naši každodenní spoločníci, bez ktorých by sme si Erasmus nemohli predstaviť, keďže je to hlavne o ľuďoch - o nových kontaktoch a predovšetkým priateľstvách, neopakovateľných zážitkoch a skúsenostiach s inými kultúrami. Nemusíte cestovať, stačí zájsť do „kuchynky“ a cítite sa ako v Číne, Indii, Mexiku, USA, Turecku, Rusku, ... ba dokonca v Afrike. Tento multikultúrny mix sa postaral o neopísateľnú atmosféru študentského života v zahraničí. K tomu všetkému sa pridala ďalšia výhoda, resp. najväčšia motivácia, a síce zlepšenie cudzieho jazyka. Príležitosť denno-denne komunikovať v nemčine, ako aj v angličtine, pomáha zlepšiť sa v plynulej konverzácii, čo je v slovensky hovoriacom prostredí ťažké, ba až nemožné. Aj napriek medzinárodnému „osadenstvu“ dominovalo nemecké prostredie. Kultúra a jazyk nás stretávali na každom kroku.

Bezproblémový prístup k informáciám - či už vo veľmi dobre vybavených knižniciach a študovniach s nekonečným množstvom cenných kníh, ale aj v priestoroch internátov, kde je pripojenie k internetu v každej izbe - nám v súčasnej elektronicko-informačnej dobe značne uľahčilo život. Aj vďaka tomu sme nazbierali dostatok materiálu na napísanie bakalárskych prác.

Účasť na vyučovaní v inej spoločnosti a skúsenosť s „čiastočne“ odlišným systémom vzdelávania nám otvorila nové obzory. Tam sme pochopili, že štúdium nie je o čítaní kníh a skúškach, ale predovšetkým o vzájomnej komunikácií a interakcii medzi študentmi a vyučujúcimi. Uvoľnená atmosféra počas seminárov neznižovala úroveň výučby. Práve naopak! Zvyšovala motiváciu a priamoúmerne s ňou aj chuť nadobúdať nové vedomosti.

Treba sa pripraviť na novinky, ako napr. dĺžka a organizácia semestra, odlišná mentalita, zvyky a spôsob života. Podľa nášho názoru sa však v „multi-kulti“ spoločnosti žije príjemne.

Každý pobyt má svoje špecifiká vďaka ľuďom a mestu, do ktorého vycestujete. Mníchov je očarujúce veľkomesto. Drahé auta, bezstarostný život, turisti, cyklistické chodníčky, pivné terasky známe ako Biergarten, kde sa stretávajú známi aj neznámi, to všetko a ešte omnoho viac mu dodáva jeho osobitný šmrnc, lesk a veľkoleposť. Spočiatku som trochu bála, či sa tam nestratím, no doprava je prehľadná. Metrom sa dostanete takmer všade. Ujde jedno, o chvíľku je tu ďalšie. Vládne tam poriadok a bezpečnosť, na ktorú každodenne dohliada veľké množstvo policajných hliadok. Niet sa čoho báť. Mníchov dýcha turizmom a nikdy nespí. Každé dopoludnie, popoludnie, večer, v noci, či až do rána sa niečo deje. Bavorská metropola ponúka každému návštevníkovi množstvo rôznorodých pamätihodností a miest, kde trávil voľný čas. Vyskúšať a hlavne vychutnať si život práve tam bolo jedinečným zážitkom.

Finančná náročnosť programu by Vás nemala odradiť, pretože práca popri štúdiu je v Nemecku bežná záležitosť, čo môžeme z vlastnej skúsenosti potvrdiť.

Po návrate na Slovensko je nutné s nazbieraným entuziazmom vykročiť tou správnou nohou v ústrety úspešnému ukončeniu skúškového obdobia. Čo sa môže na prvý pohľad zdať náročné, koniec koncov nie je nezvládnuteľné. Povzbudzujúca je ochota so strany vyučujúcich.

Tieto zdanlivé negatíva napokon aj tak prevalcujú pozitívne pocity z prežitia unikátneho semestra za hranicami domova.

Hor sa na Erasmus!

Antónia Ľachová, Soňa Holečková 

Comments

comments

The comments are closed.

Európsky dialóg perspektívneho postoja (EDPA) | www.europskydialog.eu
to top